fbpx

Meta 2023 2. Çeyrek Raporu Hakkında

25 Kasım 2023 piyasa kapanışının ardından Meta 3. Çeyrek Raporu yayımlandı. İkinci çeyrek raporunda öne çıkan temel hususlardan birisi reklam maliyetlerinin azalmasıydı. Aslında;

“Reklam gelirleri bir önceki yıla göre %12 artarak 31.5 milyar dolar;
Reklam gösterimlerindeki artış ise %34” olarak açıklanırken “reklam başına ortalama fiyatın %16 düştüğü söyleniyordu.

Tabii ülkemizde reklam giderleri TL bazında kur nedeniyle çok yükselmiş olsa da aslında Meta küresel çapta bir düşüşten bahsediyordu. Bu durumun temel sebeplerini ise kendi yorumumla birlikte şöyle açıklayabiliriz:

Ekonomik belirsizlikler: Küresel ekonomide yüksek enflasyon, faiz artırımları, tedarik zinciri sorunları gibi belirsizlikler firmaların reklam bütçelerini kısmalarına yol açıyor. Bu sebepler de muhtemelen reklam talebini ve fiyatlarını baskılıyor.

Rekabet: Özellikle TikTok’un hızlı yükselişi dijital dünyadaki rekabeti ciddi anlamda arttırdı. Firmalar reklam bütçelerini farklı platformlara dağıtmaya başladı. Bu da Facebook için reklam taleplerinde bir azalma ve fiyatlarda bir düşüşe yol açtığı anlamına gelebilir.

Kullanıcı verilerindeki belirsizlik: Bir de aslında son kullanıcı açısından harika, ama bizim için biraz baş belası haline dönüşen, Apple’ın güncellemesiyle kullanıcı verilerine erişimin kısıtlanması durumu söz konusu. Facebook’un reklam hedeflemesini, ki bence sadece facebook içinde geçerli değil bu durum, ciddi oranda zorlaştırıyor. Bu da reklam fiyatlarına bir şekilde yansıyor.

Etkinlik ve odaklı reklamcılık: Karantina dönemindeki talep patlamasının ardından, marketing tarafında daha mutedil davranma ve sonuç odaklılık gibi bir strateji doğal olarak fazlasıyla yaygın. Bu da fiyatların muhtemelen yine makul seviyelere çekilmesine yol açıyor olabilir.

Tüm bunlar tabii şahsi yorumlarım.

https://investor.fb.com/investor-news/default.aspx

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir