fbpx

#TT: CGI Reklamları

 

 

Özellikle LinkedIn’de vakit geçiriyorsanız, son zamanlarda farkettiğiniz bir şey olmalı: CGI reklamlar. Tüm markalar, yaratıcı işlere imza atmak için çabalıyor. Köprüye battaniye asandan, gemiye şalgam yükleyene, su kemerine ketçap yerleştirenden, sokakları süpürgeyle süpürene kadar çeşitli CGI reklam kampanyaları yapılıyor. Ve herbiri LinkedIn’de paylaşıldı paylaşılmaya devam ediyor. Dolayısıyla bugünkü konumuz CGI reklamları ile ilgili olacak. CGI teriminin açılımı Computer Generated Imagery şeklindedir. Bu teknoloji bilgisayarlar aracılığıyla üretilen görsel içeriği ifade eder ve son derece gerçekçi animasyonlar, özel efektler ve görüntüler oluşturmak için kullanılır. Günümüzde reklam dünyasında CGI hedef kitleye etkileyici bir biçimde ulaşmanın bir yolu olarak görünüyor. Ve popülerleştikçe de bu teknolojiyi reklamlarında kullanan marka sayısı da her geçen gün artıyor.

CGI’ın tarihi 1950’li yıllara kadar uzanmaktadır aslında. Reklamcılıkta kullanımı 90’lı yılların başında olsa da 2000’li yıllarında başında Yüzüklerin Efendisi filmindeki CGI sahneleri sonrasında ilk güçlü etkisini göstermiş gibi görünmektedir.

CGI reklamını kullanmanın elbette birçok avantajı var. Her şeyden önemlisi gerçeküstü imajların oluşturulabilmesi, marka kimliğini güçlendirmesi, ürünü farklı bir biçimde sunma/tanıtma ve üretimi noktasındaki tek sınırın yaratıcılık olması, ortaya çok ilginç ve dikkat çekici içeriklerin çıkmasını sağlamaktadır. Yoksa şalgamı İstanbul Boğaz’ından bir geminin üzerinde nasıl geçirebilirlerdi ki? 🙂

CGI teknolojisinin, yaratıcı ve neredeyse sınırsız içeriklerin üretilebilmesi için ciddi prodüksiyon maliyetlerini düşürüyor olması da  bence markaların tercih etmesindeki en önemli nedenlerden bir tanesi. E tabii biz de yapalım niye yapmayalım ki düşüncesi de son zamanlarda popülerleşmesindeki diğer önemli etkenlerden biri gibi geliyor ban. Konuyla ilgili Türkiye’de yapılmış bazı CGI kampanyalarını da aşağıya ekliyorum. Bu teknoloji, önümüzdeki günlerde daha çok karşımıza çıkacak gibi görünüyor. 

Gündem özel sona erdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir