fbpx

Kapsayıcı Temsil ve İnternet Reklamcılığı

Kapsayıcı temsil nedir?

Kapsayıcı temsil, medyada çeşitli grupların (ırk, cinsiyet, cinsel yönelim, yaş, engellilik durumu, v.b.) adil ve doğru bir şekilde temsil edilmesi anlamına gelir

Kapsayıcı temsil birçok kavramın aksine son on yılda tüm dünya genelinde oluşan bir farkındalık ve bence biraz politik tutumların sonucunda ortaya çıkmış olan bir kavramdır.

Ancak kapsayıcı temsil kavramının önemi internet reklamcılığında özellikle son birkaç yılda artış göstermiştir. İnsanlar reklam izlemek istemiyor cümlesini çok duyduk değil mi? Bu durum sanırım artık şu şekilde evrildi. İnsanlar reklam izlemek istemiyor ancak zorunluysa yalnızca kendilerine benzeyen kişileri görüp duymak değil, aynı zamanda bu deneyimi aşina oldukları ortamlarda yaşamak istiyor.

Yani aslında herkes kendine benzeyen insanlarla, kendi aşina oldukları ortamlarda karşılaşmak istiyor. Bu yüzden internet reklamcılığında kapsayıcı temsil konusu fazlasıyla önemli ve biraz da karmaşık bir hale dönüşüyor diyebilirim.

Çünkü bir reklamın biçimi ne olursa olsun önemli olan unsur o reklamın içeriğidir.

Bu işin biraz karmaşık hale geldiğini söylememin temel sebebi aslında bizim (marketingçiler olarak :)) farkında olmadığımız önyargılarımız olabilir. Önemli olan içerik evet ancak bu içeriğin kapsamını ve hedef kitlelerimizin neyi nasıl tükettiğini anlamak için bu önyargılarımızın üzerine biraz daha fazla gitmemiz gerekebilir.

Konudan belki biraz bağımsız olmakla birlikte kendi önyargımdan bir örnek vermek istiyorum. Clickfunnel yapısı her ne kadar çalışan, işe yarar bir strateji sunsa da bu yapı ile hazırlanan çoğu siteye karşı bir scam algım var ve hiçbir şekilde çalıştığım şirket/kişiler için bu şekilde hazırlanmış bir site kullanmak istemiyorum. Bazıları gerçekten oldukça özensiz hazırlanmış ve içerikten ve değer üretiminden uzak, buram buram marketing kokuyor olsa da bazen işe yaradığını da görüyorum. Yine de biraz mesafeliyim.

İşte bu internet reklamcılığı konusunda benim bir önyargımı oluşturuyor bunu hedef kitlemize çevirdiğimizde kim bilir ne gibi önyargılarımız ortaya çıkacak.

2023 yılında tüm markaların bu kapsayıcı temsil konusuna biraz daha ağırlık vermeleri gerektiği aşikar. Şimdi size Youtube’un 2022 tanıtım videosunu göstermek istiyorum.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir